יולוס גזית ושות'

חיפוש

הפרמטרים החשובים שיש לבדוק לפני השקעה ב-ICO

עולם המטבעות הדיגיטליים הוא עולם מלא הזדמנויות עסקיות הנובעות, בין היתר, מהפרצות הרגולטוריות הרבות הקיימות בו. העובדה כי רגולציה בסיסית עדיין נעדרת מהתחום, מאפשרת לכל פלוני אלמוני לערוך White Paper ולעצב אתר ובו כתובת ארנק.

עובדה זו היא כה מהפכנית ותמוהה בו זמנית, בעיקר כאשר משווים אותה לשרשרת החובות הרגולטוריות אשר מוטלות על חברה אשר מעוניינת לבצע IPO, פעולה הזהה במהותה ל- ICO.

כך, שבעוד שעל משקיעים בבורסה חלות הגנות מכח חוק ניירות ערך ותקנון הבורסה בין היתר, הרי שמשקיעים ב- ICO חשופים יותר מכל משקיע אחר לסיכונים הכרוכים בהשקעה שמתקיימת במצב של אי וודאות.

מסיבות אלו בדיוק, קיימת חשיבות רבה מצדם של המשקיעים להכיר באופן מעמיק את עולם ה- ICO והאלמנטים העיקריים אשר עליהם לבחון לפני שהם נערכים לבצע השקעה במטבע דיגיטלי.

זהות חברי הצוות המבצע את ה- ICO

האלמנט הראשוני שיש לבחון הוא מי הם חברי הצוות או החברה המבצעים את ה- ICO והאם הם מוכנים לחשוף את זהותם. ככל שזהות מייסדי החברה גלויה ואף ניתנה למשקיעים הזדמנות להיפגש עמם, כך עולה הסבירות כי למשקיעים תהיה כתובת במקרה של אי סדרים או כשלים שעשויים להתרחש בהמשך הדרך. בשלב הבא, יש לבחון ולאמת את הפרטים שמצוינים בקורות החיים של כל אחד מהם, תוך בחינת ניסיון העבר שלהם בכלל, ובתחום הקריפטו בפרט, ומהם ההישגים הבולטים שלהם.

White Paper

מסמך ה- White Paper הוא המסמך המציג את המיזם ואת ההשקעה הרצויה על ידי מייסדיו. על המסמך לכלול את כל הנתונים אודות החברה והטכנולוגיה המניעה אותה. ככל שהמסמך לוקה בחוסר בפרטים או חסר סדר לוגי ברור, אזי שיש סיבה לבלום מהלכים נוספים לקראת השקעה במיזם זה. כל מסמך White Paper  תקין צריך לכלול את הרעיון העומד בבסיס המיזם, הטכנולוגיה בה הוא משתמש, ההפצה של התוקנים (Tokens), זכויות המשתמשים ועוד פרטי מידע קריטיים הנוגעים למהותו של הפרויקט. ככלל, המשקיע צריך לצפות ל- White Paper  מפורט המציג מבט מעמיק ביחס לכל אלמנט בחברה. כאשר מסמך זה דל ולוקה בחסר, המלצתנו היא להיוועץ עם גורמים מקצועיים לבחינה מחודשת של ההשקעה בטרם ביצועה.

תכנית המימוש של סכומי ההשקעה

על החברה לציין באופן ברור ומפורט כיצד יושקעו כספי ההשקעה וכיצד אלו יקדמו אותה למימוש מטרותיה לטווח הארוך. בתור משקיעים יש לבחון האם אותן הערכות של החברה הן ריאליות ומבוססות על מידע ממשי, והאם ההוצאות העתידיות שהחברה חוזה אינן נמוכות או גבוהות בהרבה מהערכות שבוצעו על ידה. פערים או ליקויים בהקשר זה עשויים להצביע על חוסר מקצועיות של מייסדי החברה או דרישה לסכומי השקעה גבוהים מן הרגיל.

סוג הבלוקצ׳יין שבשימוש

על המשקיע לקחת בחשבון את סוג הבלוקצ׳יין שעליו מבוסס הפרויקט של החברה. סטרט-אפים רבים משתמשים ב-ERC20 שהוא סטנדרט תוקני שפותח לפני שנה וחצי לערך באופן ספציפי לאטריום. במידה ולא, אזי שייתכן כי הם משתמשים במערכת שפיתחו בעצמם- אלמנט מרשים בפני עצמו אך איננו חף מספקות/ חששות. באופן כללי, 91% מהתוקנים מבוססים על מערכת של אטריום, בשל התשתית הפתוחה והיחסית פשוטה של מערכת זו. לכן במידה וה- ICO לא מבוססת על אטריום, יש לבחון היטב מה הסיבה לכך.

ריספונסיביות חברי הצוות

לרוב כל הכרזה של חברה על ICO תתרחש ב-bitcointalk.org שהוא הפורום הגדול ביותר הקיים כיום בנושאי קריפטו וביטקוין. עבור משקיע חשוב מאוד לקרוא את ההכרזה (ANN) באופן מדוקדק. במסגרת פורום זה המשקיעים הפוטנציאליים מעלים שאלות וחששות והצוות אמור לענות לשאלות אלו. ככל שהשאלות נענות באופן מקיף ומעמיק, בטווח זמן סביר, הדבר מעיד על רצינות ומקצועיותם של חברי הצוות. מומלץ אף לשלוח למתכנתים שאלה בהודעה ישירה ועל ידי כך לבחון את מידת הרספונסיביות של הצוות ואת הנכונות שלהם לענות למשקיעים תשובות מעמיקות.

שלב הפרויקט ומעורבות של VC

על כל משקיע פוטנציאלי להעריך את השלב של הפרויקט. האם הוא בשלב של White Paper בלבד, או שמא גם קיימת גרסת בטא שמתפקדת? יחד עם זאת, יש לציין כי ICO מוצלחים רבים הוכיחו את יכולתם להצליח ללא קיומה של גרסת בטא.

VC's נוטים להשקיע במיזמים כבר בשלבים ראשוניים מאוד, ולכן במידה וקרן כזו או אחרת השקיעה זה מכבר במיזם, הדבר יצוין בעמוד הבית של המיזם ברובם של המקרים. יחד עם זאת, יש לאמת מידע זה ולא להסתמך על פרסומים באתרי האינטרנט הנפוצים (כלכליסט, דה-מרקר וכו') בלבד, שכן אלו ניזונים פעמים רבות מיחצ"נים ששכרו מובילי המיזם. מעורבותה של קרן קריפטו ידועה כמו Blockchain Capita או Fenbushi כמשקיעה במיזם מסוים, היא אינדיקציה לכך שנערכה ולידציה מעמיקה לגביו.

 

לשאלות בנושא מאמר זה ניתן לפנות לאחד מעורכי הדין במשרדנו במייל